piątek, 31 stycznia 2014

Trądzik już niemłodzieńczy - jak z nim walczyć?

Czy znacie w swoim otoczeniu kogoś, kto boryka się z problemem trądziku mimo minionego dawno okresu młodzieńczego? A może ten problem dotyczy bezpośrednio Was? Czy macie wrażenie, że próbowałyście już wszystkiego i zaczynacie powoli rozstawać się z nadzieją, że uda Wam się rozstać z trądzikiem? 

Otóż, moje drogie i piękne (mimo, że wydaje Wam się inaczej ;) Panie - pierwsza i najważniejsza zasada - nadziei nie można tracić! Trzeba rzucić wyzwanie trądzikowi i uporać się z nim raz na zawsze. Pytanie jak?

Mimo, iż pytanie to nie należy do najłatwiejszych - można znaleźć na nie odpowiedź. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że u każdej pojedynczej istotki ta odpowiedź będzie brzmiała inaczej. Dlaczego? Ponieważ każdy jest inny, cechuje się innym zdeterminowanym odgórnie zestawem genów, każdy ma inny styl życia, różną historię przebytych chorób, różne nawyki żywieniowe, inny charakter i temperament, inną podatność na drobnoustroje, stres i inne czynniki zewnętrzne.
Dlatego też nie istnieją uniwersalne i niezawodne w każdym przypadku metody leczenia. Często okazuje się, że sposoby zwalczania trądziku skuteczne u jednej osoby mogą zakończyć się totalnym niepowodzeniem u innej. 

Pierwszym krokiem w zwalczaniu trądziku powinno być gruntowne przeanalizowanie przyczyny. Proces ten może trwać latami, ale przy odrobinie determinacji, przy dużych zasobach nadziei i szczypcie szczęścia może zakończyć się sukcesem. Możemy szukać pomocy u specjalisty, pod warunkiem, że ów specjalista przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad dotyczący właśnie przebytych chorób, nawyków żywieniowych, stylu życia, spożywanych leków i tym podobnych. Jeżeli lekarza nie interesują owe informacje - dla własnego dobra zakończmy z nim konwersację.

Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych?

·         Nieodpowiednia dieta obfita w żywność wysoko przetworzoną, nadmierne zakwaszanie organizmu (alkohol, słodycze), niezdiagnozowane alergie pokarmowe (np. nietolerancja glutenu i szeregu innych produktów żywieniowych) to tylko nieliczne przyczyny odnoszące się ściśle do nawyków żywieniowych.

·         Przyczyną mogą być także nieodpowiednie kosmetyki i częsta ich zmiana. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej składników w danym kosmetyku, tym większy ma on potencjał do wywoływania odczynów alergicznych. Dodatkowo, część toksyn zawartych w kosmetykach przenika do organizmu i kumuluje się w tkankach. Najbezpieczniej zatem do pielęgnacji wybierać kosmetyki składające się z bardzo niewielu składników, takie jak czyste naturalne olejki, glinki, kremy o niewielkiej ilości składników (najlepiej naturalnych).

·         Nierównowaga hormonalna - jest to najbardziej złożony problem, który zarazem najtrudniej wyeliminować. Jeżeli podejrzewamy, że nasz trądzik jest niewątpliwie powiązany z huśtawką hormonalną zadajmy sobie pytanie co może go powodować. Otóż jedną z możliwych przyczyn nierównowagi hormonalnej jest dieta obfita w tłuszcze i pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (np. bardzo częste spożywanie słodyczy w dużych ilościach). Innym powodem może być zażywanie środków hormonalnych (obecnie lub w przeszłości).

·         Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń hormonalnych, a co za tym idzie - trądziku, jest przewlekły stres o umiarkowanym lub dużym nasileniu. W wielu przypadkach tygodniowe lub dwutygodniowe odizolowanie od czynników stresowych może diametralnie poprawić stan cery i zahamować huśtawkę hormonalną.  Wiele osób odczuwa stres lub wręcz stany lekowe związane z wydarzeniami z przeszłości. Wówczas niezwykle pomocna może się okazać wizyta u psychologa lub psychiatry.

·         Wyciskanie zmian trądzikowych. O ile zdarza się jedynie okazjonalnie i nie jest na tyle inwazyjne, aby pozostawiać po sobie blizny - nie ma powodów do obaw. Problem pojawia się, kiedy wyciskanie pryszczy staje się swego rodzaju nałogiem i nie możemy przestać drapać i wyciskać zmian trądzikowych. Osoby o takim nawyku często nie zdają sobie sprawy, że jest to niebezpieczne wręcz zjawisko o podłożu psychologicznym, które może być związane, jak w punkcie wyżej, z negatywnymi doświadczeniami z przeszłości lub długotrwałym stresem. Rozdrapywanie i wyciskanie pryszczy może być bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzi nie tylko do trwałych blizn, popękanych naczynek i nasilania zmian trądzikowych w wyniku infekcji, ale także znane są przypadki poważnych powikłań.


Jakie są powszechne metody walki z trądzikiem?

Najpowszechniejsze w środowisku dermatologicznym sposoby walki z trądzikiem to silne antybiotyki i leki na bazie retinolu. Czy są one skuteczne? W wielu przypadkach pozornie tak, jednak po ich odstawieniu problem bardzo często powraca, niejednokrotnie ze zdwojoną siłą. Dlaczego? Ponieważ leki zwalczają jedynie objawy, nie usuwając przyczyny. Należy wziąć pod uwagę fakt, że antybiotyki i szereg innych silnie działających leków ma ogromny potencjał nieodwracalnego! niszczenia naszego układu pokarmowego oraz szeregu innych ważnych organów, takich jak wątroba czy nerki, jeżeli przyjmowane są długoterminowo (nawet pod kontrolą lekarza). Uszkodzenie układu pokarmowego spowodowane antybiotykami może powodować do zespołu przepuszczalności jelita, które nierzadko skutkuje silnymi i nieuleczalnymi alergiami. Wiele syntetycznych antybiotyków i leków przyczynia się do całkowitego rozregulowania naszego układu hormonalnego, co w efekcie powoduje wytrącenie organizmu z równowagi. Po odstawieniu leków organizm jest w znacznie gorszej kondycji i może komunikować nam to poprzez nasilanie zmian trądzikowych.

Jeżeli naprawdę chcemy pozbyć się trądziku, przyjmijmy odpowiednią dla nas taktykę konsultując ją uprzednio z naszym organizmem. Obserwujmy reakcje organizmu na różne produkty żywieniowe, czynniki zewnętrzne, wyeliminujmy stres i wszelkie jego przyczyny. Uprawiajmy sport, gdyż to rewelacyjnie dotlenia organizm, stymuluje produkcję hormonów szczęścia i przyczynia się do walki z zaburzeniami hormonalnymi. A co najważniejsze - redukuje stres poprawiając samopoczucie.  Przerzućmy się na naturalną pielęgnację rezygnując z drogeryjnych kremów na rzecz naturalnych olejków pozbawionych toksyn i wypełniaczy. Najskuteczniejszym olejkiem do walki z trądzikiem olejek z czarnuszki, który stosuje się wewnętrznie oraz zewnętrznie bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Olej z czarnuszki szybko eliminuje niedoskonałości, a spożywanie go leczy zaburzenia hormonalne, niweluje stres, wspomaga odporność i zwalcza szereg innych dolegliwości.


Na koniec mała rada - pijmy miętę! :). W czym nam to pomoże?
- Mięta przyczynia się do redukcji nadprodukcji androgenów odpowiedzialnych za nadmierne przetłuszczanie skóry i występowanie zmian trądzikowych.
- Reguluje funkcjonowanie układu trawiennego stymulując produkcję soków trawiennych. Należy przy tym pamiętać, że dysfunkcje układu trawiennego są przyczyną większości chorób. A zatem - profilaktycznie raczmy się miętką po każdym posiłku! (albo przynajmniej raz dziennie, po sowitym obiadku :)
-Odpręża i relaksuje po stresującym dniu, a także ułatwia zasypianie
- Działa moczopędnie wspomagając eliminację toksyn z organizmu
- Alkalizuje nasz nadmiernie zakwaszony organizm
Jaka miętka jest najlepsza? Oczywiście prawdziwa mięta marokańska o wyjątkowym smaku, aromacie i orientalnej mocy!

Skarby Maroka oferują zatem zestaw na start, który pomoże wyjść zwycięsko z walki z niemłodzieńczym już trądzikiem zwalczając wszystkie jego potencjalne przyczyny!

Olejek z czarnuszki + marokańska mięta

Życzymy sukcesu i dużo wytrwałości w walce!

Zachęcamy do dzielenia się komentarzami dotyczącymi Waszych skutecznych sposobów zwalczania trądziku.


10 komentarzy:

  1. Jak ja bym się już tego chciala pozbyć. Mam 25 lat a trądzik gorszy niz u 15 latki. A w czerwcu ślub... Już czasami brak mi sił i chęci do walki z tym. I przed wszystkim do zjawiania się u coraz to "lepszych " dermatologów którzy są niekiedy gorsi od znachorów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A gdzie dokładnie pojawia się trądzik? Na całej twarzy czy tylko w określonych rejonach?

      Usuń
    2. Krosty wyskakują na całej twarzy niestety i pod linią żuchwy jak rowniez na plecach i czasami na dekoldzie.

      Usuń
    3. Okazuje się, że występowanie trądziku w określonych rejonach twarzy odzwierciedla często niedomaganie pewnych organów. Trądzik nasilający się na linii rzuchwy jest odpowiedzialny za zaburzenia ginekologiczno-hormonalne. Miałam generalnie taki sam problem jak Pani: Zmiany obejmowały głównie plecy i okolice żuchwy, ale także pozostałe rejony twarzy. Przez wiele lat nie mogłam znaleźć przyczyny, aż w końu udalo się i okazała sie ona dość prozaiczna - nadmierny stres i niepotrzebne denerwowanie się z błahych powodów. Po maksymalnym ograniczeniu niepotrzebnego denerwowania się i czynników stresowych zmiany po prostu przestały się pojawiać. W trzymaniu nerwów na wodzy pomagały mi też herbaty ziołowe - mięta, werbena, melisa i ograniczenie kofeiny. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podobna przyczyna może być także u Pani. Proszę także zobaczyć sobie mapę trądziku, być może to też pomoże w diagnizie:
      http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/84/42/68/844268bd788bd90db533db475e6651d6.jpg
      Życzę powodzenia i dużo optymizmu :)

      Usuń
    4. Dziękuję za odpowiedź :-) cieszyłabym się gdyby to faktycznie był klucz do sukcesu :-)

      Usuń
  2. Nie wiedziałam, że mięta tak działa... No proszę, ciekawe!
    Musze zgłębić temat teraz! ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. mega ciekawy post! też jestem zaskoczona tą miętą :) może się do niej przekonam, choć nie lubię jak mi "Reguluje funkcjonowanie układu trawiennego" ;) czuję się wtedy taka pusta w środku i chce mi się jeść
    chyba muszę zajrzeć do Was do sklepu, bo już brak mi pomysłów...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszamy serdecznie na Torfową 11, będzie Pani miała możliwość uzyskania indywidualnych porad od autorki posta :) (o ile akurat będę na zmianie :). Można też z wszelkimi pytaniami zgłaszać się mailowo na adres skarbymaroka@gmail.com
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. niesamowicie ciekawy post :) nie wiedzialam,że mięta ma aż tak świetne włąściości :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń