poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Skarb muzułmańskich krajów bałkańskich - oliwa z oliwekWakacje pełne niesamowitych wrażeń już za mną, jednak miłe wspomnienia wciąż trwają, a pamiątki wciąż okupują mój podróżny plecak.

Podróżując po islamskiej części malowniczych Bałkanów skoncentrowałam się przede wszystkim na poszukiwaniu tradycyjnych naturalnych kosmetyków i odkryciu sekretów urody tamtejszych kobiet. W tym celu odwiedzałam uliczne stragany i sklepiki, przede wszytskim zlokalizowane w muzułmańskich dzielnicach. Stragany uginały się pod skarbami natury, wśród których nie brakowało olejku z czarnuszki, perfum na naturalnych olejkach zapachowych, naturalnego kohlu czy też mishwaku - naturalnej szczoteczki do zębów, o której pisałam tutaj. Podczas zwiedzania pełnych naturalnych skarbów sklepików starałam się wydobyć cenną wiedzę związaną z naturalną pielęgnacją tamtejszych kobiet. 

Co stanowi sekret piękna kobiet z bałkańskich krajów islamskich? Okazuje się, że gładką skórę i lśniące długie włosy zawdzieczają one przede wszytskim oliwie z oliwek.

Ponieważ kraje bałkańskie porastają gęsto drzewa oliwne, oliwy jest tam pod dostatkiem. Pod takim dostatkiem, że dzielą się nią obficie z przyjezdnymi :). Oliwa służy bałkańskim kobietom przede wszytskim do pielęgnacji ciała po kąpieli, do olejowania swoich długich i lśniących włosów, a także pielęgnacji cery. Stanowi także nieodłączny składnik wszelkich potraw. Oliwa ta jednak znacząco różni się od tej, którą oferuje się nam w supermarketach. Dlaczego? Ponieważ jest niefiltrowana, dzięki czemu zachowuje wszystkie cenne substancje pozyskiwane podczas tłoczenia (pierwszego oczywiście). Oliwa posiada bardzo wyczuwlany smak oliwek i aromatyczny zapach - czego niewątpliwie brakuje w filtrowanych olejach z supermarketów, które dodatkwo często mieszane są z innymi, niższej jakości olejami (zwłaszcza te tańsze). Takiej jakości oliwę miałam przyjemność dostać jedynie od Skarbów Maroka, która to oliwka również jest niefiltrowana, nie mieszana z innymi olejami, dzięki czemu jest niezwykle bogata w cenne składniki odżywcze, a ponadto ma bardzo intensywny smak. Na Bałkanach (i nie tylko) oliwa taka określana jest jako eliksir długowieczności.

A oto kilka przykładowych zabiegów na różne partie ciała wykonane na bazie wysokiej jakości oliwy z oliwek, które udało mi się wydobyć między innymi od mieszkanek Bośni, Macedonii czy Czarnogóry:
  • Masaż skóry głowy podgrzaną oliwą przed myciem włosów (warto pozostawić ją a kilka godzin przed umyciem). Spowoduje to odżywienie cebulek włosów, przyspieszenie cyrkulacji krwi, a co za tym idzie - wzmocnienie włosów i przyspieszenie ich wzrostu. 
  • Olejowanie włosów na całej długości aż po końce (najlepiej delikatnie podgrzaną) i pozostawienie do działania na jakiś czas spowoduje, że włosy po umyciu będą niezwykle odżywione, błyszczące i przestaną się puszyć.
  • Odżywka do skórek i paznokci - wystarczy zamoczyć paznokcie w miseczce z oliwą i wmasować, a paznokcie przestaną się rozdwajać, a skórki zostaną odżywione.
  • Oliwka do ciała po kąpieli - w mokrą skórę wmasować oliwę z oliwek, a następnie delikatnie usunąć ręcznikiem nadmiar wody. Dzięki temu skóra będzie gładka i miękka, bedz nadmiernego tłustego filmu jaki uzyskujemy podczas wmasowywania oliwy w suchą skórę. 
  • Oliwka na twarz - pielęgnację cery oliką z oliwek polecana jest przede wszytskim dla osób o cerze dojrzałej, co skutecznie pozwoli walczyć z oznakami starzenia. Raczej odrzadzałabym ją osobom o cerze ze skłonnością do rozszerzonych porów, gdyż niektóre składniki oliwy mogą działać komedogennie.
Należy pamiętać, że oliwa z oliwek w zastosowaniu kulinarnym stanowi podstawę diety dla pięknej cery, ze względu na bogactwo jednonienasyconych i wielonenasyconych swasów tłuszczowych.

Oliwa, która rewelacyjnie sprawdzi się do wykonywania powyższych zabiegów i zapwni najwyższą skuteczność musi być niefiltrowana i czysta, a ponieważ o taką w sklepach bardzo ciężko, Skarby Maroka oferuję najwyższej jakości 100% domową oliwkę z marokańskiego gaju oliwnego, którą miałam przyjemność przetestować w celach zarówno kulinarnych jak i kosmetycznych  :).

1 komentarz:

  1. Na pewno jest różnica między tą, a sklepową oliwą z oliwek.

    OdpowiedzUsuń